دسته بندی ها

بهترین شکل درست راه رفتن و کارکردن

بهترین شکل درست راه رفتن و کارکردن

۶۱۱۹۱۱

۲۸۳۱  بازدید

هفته نامه همشهری جوان - لیلا شوقی: راه رفتن، نشستن و ایستادن را که همه بلدیم دیگر. در ردیف بدیهیات زندگی است. اصلا جزء اولین چیزهایی است که در این دنیا یاد گرفته ایم. رفته در ناخودآگاهمان و می دانیم باید چه کار کنیم. اضافه شدن مخلفاتی مثل موبایل و کامپیوتر به زندگی هم به همان موارد قبل اضافه می شوند.

ما روش کار با این وسایل را یاد می گیریم اما اینکه با وجود این وسایل با بدنمان باید چطور تا کنیم برایمان اهمیت ندارد. خیلی وقت ها همین بدیهیات چنان بلایی به سرمان می آورند که تا آخر عمر باید با کلی مشکل و درد زندگی کنیم. مطالبی که در این مطلب آورده ایم شاید روی کاغذ چندان عجیب و غریب نباشد اما چند بار که تلاش کنید دستورات را انجام دهید، متوجه می شوید که تفاوت ها از زمین تا آسمان است.

درست نگه داشتن موبایل


چهره به چهره، رو به رو


وقتی موبایل را پایین نگه می دارید، به پشت و گردنتان فشار وارد می شود. این فشار خیلی بیشتر از آن چیزی است که تصور کنید، بعد از مدت کوتاهی عوارضی مثل گردن درد و پشت درد سراغتان خواهدآمد. فلذا موبایل را درست رو به روی صورت قرار دهید. هر سه تا چهار دقیقه یک بار سرتان را بالا بگیرید. همه کارها را به یک دست نسپارید و برای تایپ از انگشتان دست دیگر کمک بگیرید.

 بهترین شکل درست راه رفتن و کارکردن چیست؟ اگر قرار است یک متن طولانی را تایپ کنید، گوشی را روی یک سطح ثابت قرار دهید. اگر حرف های ما برایتان مهم نیست و دوست دارید یک دستی تایپ کنید این را یادتان باشد که انگشت شست شما بیشتر از بقیه درگیر است. سعی کنید از سطح انگشت به جای نوک آن استفاده کنید، چون برای به کارگیری نوک انگشت ناچار به خم کردن آن می شوید و این به انگشتان دست آسیب می رساند. مچ خود را در وضعیت راحت و صاف قرار دهید و به آن فشار نیاورید. فشار زمانی وارد می شود که مچ خود را به هیچ سمتی خم نکنید.

کار با کامپیوتر


زیرپایی فراموش نشود!


وقتی روی صندلی می نشینید دست ها، مچ ها، ساعدها باید مستقیم و در یک خط موازی با زمین باشد. سرتان را صاف نگه دارید و آن را به عقب و جلو خم نکنید. فقط به رو به رو نگاه کنید. شانه ها را راحت و بالاتر از بازوها و به صورت نرمال در کنار بدن نگه دارید. آرنجتان هم در کنار بدن و در زاویه 90 تا 120 درجه باید باشد. اگر قد میز برای شما مناسب نیست و پایتان به زمین نمی رسد، از زیرپایی استفاده کنید. مهره های پشتتان را صاف نگه دارید و به پشتی صندلی تکیه دهید. زاویه بین ساق و ران تان باید 90 درجه باشد.


اگر خسته شدید، زاویه را بین 105 تا 120 درجه کنید. پاهایتان را روی هم نیندازید، با این کار زانودرد به سراغتان می آید. گاهی هم بلند شوید و راه بروید. دو دقیقه بایستید و حرکات کششی انجام دهید. حرکات کششی را هر 20 تا 30 دقیقه یک بار انجام دهید.


گاهی هم چشم از مانیتور بردارید و برای لحظه ای به اطراف نگاه کنید. 10 تا 15 ثانیه چشم ها را استراحت دهید. مانیتور را مستقیم در رو به روی خود و جایی به دور از پنجره یا نور مستقیم بگذارید. نور در پشت مانیتور باعث مشکلات چشمی می شود. برای دیدن آن، نباید گردنتان را خم کنید. صفحه کلید باید وسط بدنتان باشد، نه چپ و نه راست. صفحه کلید را درست در رو به روی صندلی تان و با فاصله مناسب قرار دهید؛ طوری که مچ هایتان اذیت نشوند.

بهترین شکل درست راه رفتن و کارکردن چیست؟

روش درست راه رفتن


کج نمانید


پشتتان را صاف نگه دارید. اجازه دهید که ستون فقرات در حالت راحت و عادی خود باشد. شکمتان را سفت کنید. شانه ها را راحت و به عقب نگه دارید. سینه را جلو بدهید. بهترین کار این است که سر را مستقیم و صاف نگه دارید. در زمان راه رفتن، انگشتان پا را به سمت جلو نگه دارید، البته شما به طور طبیعی این کار را انجام می دهید. اما بعضی ها پاشان را یک روی و کج می گذارند. این کار باعث آسیب دیدگی پاها می شود و تعادل را به هم می زند. اول پاشنه را روی زمین بگذارید و بعد پنجه را.

راه و روش مناسب برای خوابیدن


خواب زمستانی


آدم فکر می کند خواب که دیگر نکته ای ندارد. سرمان را می گذاریم روی بالش و می خوابیم اما واقعیت این نیست. حداکثر هشت ساعت از شبانه روز را خواب هستید. اگر در این هشت ساعت به شکل درست نخوابید حتما در آینده به مشکل بر می خورید.


به پشت خوابیدن، بهترین حالت برای خواب است. این کار از پشت درد و گردن درد جلوگیری می کند و باعث کاهش رفلکس معده می شود و فشار کمتری به قفسه سینه وارد می کند. به پهلو خوابیدن هم یکی از حالت های خوب خواب است، چه به پهلوی راست و چه به پهلوی چپ. مشکل این روش فشار به قفسه سینه است و خواب رفتگی دست و پایی که وزنتان روی آن است.


بالش سخت، سفت یا پر از پشم و پر زیاد مناسب ترین بالش است. می توانید یک بالش را در قسمت زانو بین پاها قرار دهید تا هم استخوان های لگن در حالت طبیعی باشد و هم فشار کمتری به زانوها و پایی که روی آن خوابیده اید بیاید، تازه می توانید یک بالش کوچک تر هم در زیر دستتان قرار دهید تا فشار کمتر شود.


یکی از بدترین حالت های خوابیدن حالت جنینی است. در این حالت پشت خمیده و پاها در شکم جمع است، درواقع بدن حلقه شده است. شاید در این حالت خر و پف کمتر شود اما آسیب جدی به ستون فقرات، مخصوصا گردن و پشت، وارد می شود. فشار به قفسه سینه، خواب رفتگی دست ها و پاها از عوارض دیگر این نوع خوابیدن است.


به روی شکم خوابیدن هم در بلک لیست قرار می گیرد. با این مدل خوابیدن کمردرد و گردن درد حتما به سراغتان خواهدآمد.

بهترین شکل درست راه رفتن و کارکردن چیست؟

راه درست بالا و پایین رفتن از پله ها


پله پله تا پله بعدی


سر، گردن، شانه، لگن، زانو و مچ پاهایتان باید در یک خط قرار گیرند، طوری بایستید که بدنتان از پهلو در آینه یک خط صاف به نظر بیاید. زمانی که از پله پایین می آیید، سرتان را به سمت جلو نگه دارید. پله ها را بشمارید. دانستن این که چند پله را باید بالا یا پایین بروید، به شما کمک می کند که سرتان را صاف نگه دارید. اگر نمی توانید و باید حتما به پله ها نگاه کنید، ایرادی ندارد ولی به پاهایتان نگاه نکنید، با این کار ستون فقراتتان به جلو خم می شود. در نهایت پشت گرد را برایتان به ارمغان می آورد.


پله ها را تک تک رد کنید. اول پنجه پاها را روی پله بگذارید، بعد پاشنه را. پاها را در یک خط موازی نگه دارید، پاها باید با هم موازی باشند. در زمانی که پا را روی پله قرار می دهید، سعی کنید که کف پا را موازی با زمین نگه دارید. بعد از حفظ تعادل، پای بعدی را از پله قبل بردارید. اگر پایتان درد می کند، پله ها را یکی یکی طی کنید. از نرده کنار پله ها استفاده کنید تا بتوانید تعادل خود را حفظ کنید و خط صاف را بهتر نگه دارید.

تمیز کردن خانه


اگر دختر/ پسر خوب قصه ها هستید و در کارهای خانه کمک می کنید حتما قبل از شروع کارها نرمش کنید تا بدنتان گرم شود. وگرنه نتیجه، گرفتگی عضلات و آسیب جدی به بدنتان است. هنگام تمیز کردن خانه لباس های راحت و سبک بپوشید. لباس هایی که دایره حرکات شما را کم نکنند یا به عضلات و تاندون هایتان آسیب نرسانند.

بهترین شکل درست راه رفتن و کارکردن چیست؟

روش درست ایستادن
اگر کارتان طوری است که باید همیشه بایستید، بهتر است روش درست ایستادن را بدانید. گوش ها، شانه ها، لگن و مچ پاها باید در یک خط باشد. پشتتان را صاف نگه دارید، قوز نکنید. لگن و شکم را به جلو خم نکنید. شانه ها را به عقب هل دهید.

اجسام سنگین را چطور بلند کنیم؟


صاف و مستقیم


بلندکردن اشیا به طور ناگهانی، ممکن است باعث شود دیسکتان بیرون بزند یا جا به جا شود. تاندون های پشت پاها کشیده شود و آسیب جدی به زانوهایتان وارد شود.


•    پاها را به اندازه شانه باز کنید، پنجه ها باید موازی و به سمت جلو باشند.
•    زانوها را خم کنید، روی زانوها بنشینید، اگر لازم شد، یک زانو را برای حفظ تعادل روی زمین بگذارید.
•    به جلو نگاه کنید، پشتتان را صاف کنید. شانه ها را به سمت عقب نگه دارید، این کار به پشتتان کمک می کند تا در زمان بلند کردن جسم سنگین، همچنان صاف بماند.
•    اجسام سنگین را آرام بلند کنید. به جلو خم نشوید، با این کار وسیله ای که بلندش کرده اید، سنگین تر می شود.
•    وسیله را نزدیک به بدنتان و در قسمت پایین شکمتان نگه دارید. شانه ها را در یک خط نگه دارید.


برچسب ها : بهترین کارکردن

بهترین شکل درست راه رفتن و کارکردن

گزارش تخلف

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 17/10/1382 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه این سایت مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق نشانی ایمیل زیر اطلاع دهید.

mr.nashenas3@gmail.com

خبرهای تازه