دسته بندی ها

ما به عقب برنمي‌گرديم / بُعد روشنفكری و ضد تحجر انقلاب و امام نبايد تضعيف شود / متحجران درباره طرفداران امام در نجف می‌گفتند مگر آنها هم به حرم حضرت علی(ع) می‌روند؟ آنها کمونیستند

ما به عقب برنمي‌گرديم / بُعد روشنفكری و ضد تحجر انقلاب و امام نبايد تضعيف شود / متحجران درباره طرفداران امام در نجف می‌گفتند مگر آنها هم به حرم حضرت علی(ع) می‌روند؟ آنها کمونیستند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ما به عقب برنمي‌گرديم / بعد روشنفكری و ضد تحجر انقلاب و امام نبايد تضعيف شود / متحجران درباره طرفداران امام در نجف می‌گفتند مگر آنها هم به حرم حضرت علی(ع) می‌روند؟ آنها کمونیستند

سید حسن خمینی در دیدار با اعضای انجمن اندیشه و قلم، با تأکید بر اینکه «انقلاب اسلامی ایران به هیچ وجه یک انقلاب متحجرانه نبوده است»، گفت: بعد روشنفكری و ضد تحجر انقلاب و امام(ره) نبايد تضعيف شود.

به گزارش «انتخاب»، یادگار امام راحل(ره) در این دیدار، در سخنانی خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی، يك انقلاب روشنفكری بود و همه روحانيوني كه در جريان انقلاب نقش داشتند در زمان خودشان از طرف متحجرين منفور بودند.

وی با تأکید بر اینکه «باید از واژه‌های تحجر و متحجر تعریف ارائه دهیم تا تبدیل به ناسزا و توهین نشود»، افزود: اگر بخواهيم تقسيم‌بندي كنيم، جريان متحجر کاملا در مقابل نيروهای انقلاب قرار داشته و دارد. این تقابل چنان بود که حتی درباره طرفداران امام در نجف و طلبه‌های همراه امام، می‌گفتند مگر آنها هم به حرم حضرت علی(ع) می‌روند؟ آنها کمونیست هستند.

آیت‌الله سیدحسن خمینی، ادامه داد: آن زمان حرف‌های روشنفکری، صبغه ماتریالیستی و کمونیستی پیدا می‌کرد. بحث‌هاي اقتصادي مرحوم استاد مطهري به ماتریالیستی بودن متهم می‌شد. آقاي مطهري كه اساسا بزرگترين مبارز علیه جريانات التقاطي منرياليستي بود، كتاب اقتصادش به اين موضوع متهم می‌شد و عده‌ای بيان مي‌كردند که مباني آن مترياليستي است.

وی با اشاره به جمله امام مبنی بر اینکه «خون دلی که پدر پیرتان از این دسته متحجر خورده است هرگز از فشارها و سختی‌های دیگران نخورده است»، گفت: يكي از ابعاد انقلاب كه به شدت در زمان ما كمرنگ و شاید مغفول و فراموش شده، بحث تحجرستيزي است.

یادگار امام(ره) اضافه کرد: درباره هر اندیشه‌ای، اگر یک بعدش را برجسته کرده و به دیگر ابعادش بی‌توجه باشیم، تبدیل به یک کاریکاتور می‌شود که هرچند تصویری از همان اندیشه است ولی تصویری کاریکاتوری است که تناسب اجزا در آن به هم ریخته است.

سیدحسن خمینی تصریح کرد: اينكه توسط اهل بيت علیهم ‌السلام انتقادهای شديد به نظام اموي مي‌شد، به این دلیل نبود که نظام اموی غیراسلامی بود بلکه به این دلیل بود که اسلام اموی، اسلام کاریکاتوری و اسلام منحرف بود. اتفاقا بيشترين گسترش‌هاي نظامي و كشورگشايي در نظام اموي اتفاق افتاده بود.

وی انقلاب اسلامی را مجموعه‌ای خواند که لازم است تناسب اجزای آن حفظ شود و افزود: اگر يك بعد انقلاب را پر رنگ كنيد و بعد ديگر آن را كمرنگ، انتظار آن كاركرد مورد نظر اولیه را نبايد از آن داشته باشيد. بالاتر از توحید و خدامحوری که نداریم، اما اگر همین اعتقاد در جای درست قرار نگیرد به نفع جامعه و فرد کار نمی‌کند. حضرت امام بحثی دارند می‌گویند علم توحید می‌تواند حجاب بشود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه «بحث از ارتباط با امام زمان و رؤیت ایشان، با یک رویکرد می‌تواند حماسه‌آفرین باشد و به رزمندگان جرأت حمله به دشمن را بدهد و با رویکردی افراد را بیغوله‌نشین و دنیاگریز کند»، گفت: از تحجر می‌تواند جنگ شیعه و سنی بیرون بیاید. امروز هرچه از پیروزی انقلاب می‌گذرد می‌بینیم بحث‌های وحدت‌گرایانه کمرنگ‌ می‌شود چراکه توجه ما به بعد ضدتحجر انقلاب اسلامی کمرنگ شده است.

وی درعین حال تأکید کرد که نباید ضدیت با تحجر را هم تنها اولویت انقلاب اسلامی بخوانیم و باید همه ابعاد انقلاب را به صورت یک مجموعه به هم پیوسته نگاه کرد.

سیدحسن خمینی همچنین در این دیدار پس از گزارش عملکرد مدیرعامل انجمن اندیشه و قلم و سخنان رئیس هیأت مدیره که این انجمن را ترکیبی از اهالی رسانه و روزنامه‌نگاران خواندند، از اهمیت رسانه و سلامت رسانه سخن گفت و اظهار کرد: امروز در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار در حین وقوع دیده می‌شوند. دنیای امروز، دنیای رسانه است. حتی انقلاب اسلامی ما نیز به تعبیری انقلاب نوارکاست نام گرفته است.

وی با اشاره به سرعت اطلاع‌رسانی در شبکه‌های اجتماعی که رسانه‌های سنتی و شبکه‌های ماهواره‌ای را کم‌قدرت کرده‌اند، بر نقش رسانه‌ها در مبارزه با فساد به عنوان یکی از مهمترین مسائل امروز جامعه ما تأکید کرد و گفت: مهمترين عاملي كه مي‌تواند فساد را افشا كند و از بين ببرد و سلامت را به جامعه برگرداند، رسانه است. البته باید توجه داشت که هرچند آزادی رسانه‌ها شرط لازم برای مبارزه با فساد است اما شرط كافي نیست. اينگونه نيست كه كشورهايي كه رسانه آزاد دارند فساد نداشته باشند. باید دید آیا رسانه به تنهایی می‌تواند این کار را انجام دهد؟ كسي كه فساد مي‌كند، رسانه نيز پيدا مي‌كند و مغلطه مي‌كند و در بازار مغلطه، حقيقت گم مي‌شود. تنها راه گم كردن حقيقت، پنهان كردن آن نيست بلكه یکی از راه‌ها ازدياد دروغ است.

سیدحسن خمینی، نهادهای مدنی در این حوزه را نهادهایی مؤثر در سلامت رسانه خواند و گفت: خود اهالی رسانه باید متصدی سلامت رسانه باشند. چهره‌های شناخته شده حوزه رسانه و مطبوعات، سرمایه‌هایی برای جامعه محسوب می‌شوند که خود باید نسبت به سلامت رسانه‌ها حساسیت داشته باشند و در برابر ابتذال رسانه‌ای بایستند.

وی با تأکید بر اینکه «تک‌صدایی کمونیستی و لمپنیسم رسانه‌ای لیبرالیستی، هر دو به یک میزان می‎تواند به سلامت رسانه آسیب بزند»، گفت: فكر نكنيم به‌هم ريختن فضا منفعتي براي كسي دارد، اگر فضا به هم بریزد بزرگترين ضرر را همه جامعه خواهد کرد.

یادگار امام(ره) ادامه داد: دیگر امکان بستن فضای رسانه‌ای نیست. ما به عقب برنمي‌گرديم، اما الزاما به جلو رفتن و آزادي رسانه مشكل را حل نخواهد كرد و بايد سلامت رسانه را تضمين كنيم.اگر بخشي از اين موضوع را به نهادهاي حاكميتي بسپاريم، ممكن است عوارض بدتري داشته باشد. بهترين راه اين است كه خود صاحبان رسانه براي اين مشكل راهكاري تعريف كنند.

سیدحسن خمینی در پایان، با تأکید بر اینکه «راه برون رفت ما از مشکلات به مدد رسانه‌های سالم ممکن است و سلامت رسانه‌ها نیز در دستان اربابان رسانه و اصحاب آن است»، گفت: از اين جهت انجمن انديشه و قلم و كاركردش را بسيار ارزشمند مي‌دانم و معتقد هستم كه براي مجموعه خود (انجمن انديشه و قلم) هدفي در این راستا مشخص كنيد. يعني مجموعه‌اي باشید كه قرار است با کمک به سلامت رسانه، به اعتلاي سلامت جامعه و مبارزه فساد در جامعه كمك كند بدون اينكه وابسته به نهادهاي حاكميتي باشد.

در ابتدای این دیدار، مدیرعامل انجمن اندیشه و قلم در گزارشی از فعالیت‌های این انجمن گفت: این تشکل مردم‌نهاد متشکل از جمعی از اهالی دانشگاه، رسانه و مطبوعات، در طول دو سال فعالیت خود، حدود یکصد نشست علمی در موضوعات مختلف در گروه‌های دهگانه علمی داشته است که از جمله می‌توان به دیدار با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، آیت‌الله العظمی جوادی آملی، آیت‌الله موسوی بجنوردی، حجت‌الاسلام ناطق نوری و شخصیت‌های علمی، فرهنگی و سیاسی اشاره کرد.

امیر دبیری‌مهر رئیس هیأت مدیره انجمن اندیشه و قلم نیز با اشاره به عناصر هویت‌ساز حوزه اندیشه و قلم در فرهنگ ایرانی و اسلامی، آمادگی انجمن اندیشه و قلم را جهت طراحی و اجرای برنامه‌هایی در جهت تولید فکر، به‌روز کردن و تقویت گفتمان پیشرو و وحدت‌گرای امام خمینی در جهان اسلام و داخل کشور اعلام کرد.


برچسب ها : برنمي گرديم روشنفكری انقلاب نبايد تضعيف متحجران درباره طرفداران گفتند کمونیستند

ما به عقب برنمي‌گرديم / بُعد روشنفكری و ضد تحجر انقلاب و امام نبايد تضعيف شود / متحجران درباره طرفداران امام در نجف می‌گفتند مگر آنها هم به حرم حضرت علی(ع) می‌روند؟ آنها کمونیستند

گزارش تخلف

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 17/10/1382 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه این سایت مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق نشانی ایمیل زیر اطلاع دهید.

mr.nashenas3@gmail.com

خبرهای تازه