دسته بندی ها

از «انتقاد رئیس سازمان امور مالیاتی از برخی معافیت‌ها» تا «فراخوان دو خودروساز به‌دلیل نقص فنی چراغ ترمز»

از «انتقاد رئیس سازمان امور مالیاتی از برخی معافیت‌ها» تا «فراخوان دو خودروساز به‌دلیل نقص فنی چراغ ترمز»

از «انتقاد رئیس سازمان امور مالیاتی از برخی معافیت‌ها» تا «فراخوان دو خودروساز به‌دلیل نقص فنی چراغ ترمز»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبر‌ها و رویدادهای جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیترهایی همچون پشت پرده شایعه سازی برای رئیس کل بانک مرکزی، شاخص سهام تهران 1322 واحد صعود کرد، دلار، یورو و درهم هفته را بر مدار کاهشی آغاز کردند، سکه اندکی ارزان شد، قیمت نفت خام سبک ایران 62 دلار شد، تخم مرغ هم از افزایش نرخ ارز و شب یلدا بی بهره نماند، قانون اصل 44 در اجرا دچار سقط جنین شد، گرانی ۲۵ درصدی آجیل شب یلدا به‌دلیل افزایش نرخ ارز و ارز مجازی با الهام از نام رئیس‌جمهور روسیه را در بر دارد.

پشت پرده شایعه سازی برای رئیس کل بانک مرکزی

یک منبع آگاه نزدیک به بانک مرکزی با اشاره به اینکه انتشار چندین باره شایعه تغییر رئیس کل بانک مرکزی ظرف یک ماه گذشته موضوعی نیست که به سادگی بتوان از کنار آن گذشت، گفت: شواهدی در دست است که برخی از متضررین، برنامه ساماندهی موسسات مالی غیر مجاز و برخی مدیران فاسد مربوط به این موسسات، اگرچه خود در زندان هستند اما از طریق عواملشان، صحنه گردان انتشار اینگونه اخبار کذب هستند و هدف آنها صرفا ضربه زدن به انسجام فکری و عملیاتی سیستم بانکی کشور است. به نقل از ایرنا، این منبع آگاه با بیان اینکه تاکنون چندین بار خبر تغییر رئیس کل بانک مرکزی از سوی منابع نزدیک به دولت و شخص دکتر نهاوندیان تکذیب شده است، گفت: اصرار بر ترویج این شایعه در منابع خبری مشکوک به زد و بند مالی است و لازم است نهادهای نظارتی و قوه قضائیه به این موضوع ورود کنند چرا که این کار مصداق اخلال در نظام بانکی و پولی کشور است. وی افزود: در دولت قبل برخی از رسانه ها برای کمترین انتقاد به روش عملکرد بانک مرکزی از مراجع نظارتی تذکر جدی دریافت می کردند اما هم اکنون شاهدیم که مسایل مهمی از این دست به راحتی بازیچه برخی از منابع خبری معلوم الحال می شود.

شاخص سهام تهران 1322 واحد صعود کرد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز شنبه 25 آذرماه 96 با افزایش 1322 واحدی معادل 1.42 درصد به رقم 94 هزار و 606 واحد رسید. تالار شیشه ای در اولین روز کاری هفته، همانند هفته گذشته، شاهد روند صعودی شاخص های منتخب بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش 424 واحدی به رقم 30 هزار و 321 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با رشد 75 واحدی، عدد 17 هزار و 823 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش 57 واحدی به رقم 13 هزار و 439 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور نیز با رشد 1.18 درصد همراه شد و 1190 واحد افزایش را رقم زد به سطح 102 هزار و 199 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با 892 واحد افزایش به رقم 67 هزار و 578 واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز با 3069 واحد افزایش همراه بود و عدد 199 هزار و 467 واحد را به نمایش گذاشت. نمادهای فارس، فملی، تاپيكو، وغدیر، كگل، کچاد، واميد، ومعادن و پارسان، بیشترین تاثیر مثبت را در جهش شاخص کل بورس به کانال 94 هزار واحدی داشتند.

از «انتقاد رئیس سازمان امور مالیاتی از برخی معافیت‌ها» تا «فراخوان دو خودروساز به‌دلیل نقص فنی چراغ ترمز» 

انتقاد رئیس سازمان امور مالیاتی از برخی معافیت‌ها

رئیس سازمان امور مالیاتی از برخی سیاست‌های مربوط به معافیت مالیاتی انتقاد کرد و گفت: مثلا در برنامه ششم توسعه مقرر شده استان‌هایی که نرخ بیکاری آن‌ها بیش‌تر از میانگین کشور است از مالیات معاف شوند، سوال من اینجاست که چگونه می‌توان چنین تصمیمی گرفت؟ چه گروهی از افراد این استان‌ها باید معاف باشند و ... همچنین برخی معافیت‌های کلی وجود دارد که باید در آن‌ها تجدید نظر شود. به گزارش ایسنا، تقوی نژاد در همایش اقتصاد ایران گفت: ضعف سیاست‌گذاری مالیاتی مساله‌ای جدی است. دولت باید به عنوان مجموعه‌ای که انتفاع کامل را از درآمدهای مالیاتی می‌برد، نقش سیاست‌گذاری خود را هم به درستی ایفا کند. متاسفانه در این زمینه تناقضی در رفتار دولتمردان وجود دارد. وی ادامه داد: اقتصاد کشور دولتی است و بعضی از مدیران دولتی دستی در اداره اقتصاد دارند. اغلب کسانی که از مالیات منتفع می‌شوند، مودی هم هستند. به عنوان یکی از مصادیق تناقضات در نظام مالیاتی ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده است که قبلا ۱۷ بند بود، در دولت اخیر به دو برابر افزایش پیدا کرده است. یعنی به جای اینکه مجموعه سیاست‌ها در نظر گرفته شود، هر کس بخش مربوط به خودش را در اقتصاد می‌بیند.

دلار، یورو و درهم هفته را بر مدار کاهشی آغاز کردند

در پایان معاملات بازار آزاد روز شنبه، هر دلار آمریکا با افت 52 ریال نسبت به پایان هفته گذشته، به طور میانگین به قیمت 41 هزار و 883 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با کاهش 180 ریالی مواجه شد و در پایان اولین روز کاری هفته به رقم فروش 49 هزار و 806 ریال رسید. همچنین در بازار آزاد، هر درهم امارات، 11 هزار و 495 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز پنج شنبه، 36 ریال ارزان تر فروخته شد. همچنین براساس اعلام بانک مرکزی نرخ هر دلار آمریکا با ۶۰ ریال افزایش نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته ۳۵ هزار و ۶۵۹ ریال قیمت خورد.

سکه اندکی ارزان شد

در جریان معاملات روز شنبه بازار آزاد تهران قیمت انواع سکه با کاهش مواجه شد که در این میان نرخ هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید یک میلیون و ۴۰۶ هزار و ۹۹۲ تومان است. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز یک میلیون و ۳۶۴ هزار و ۱۱۲ تومان بود. در عین حال هر نیم سکه ۶۹۵ هزار و ۵۴۷ تومان، ربع سکه ۳۹۹ هزار و ۷۴۰ تومان و سکه یک گرمی ۲۶۶ هزار و ۳۲۶ تومان فروخته شدند.

قیمت نفت خام سبک ایران ۶۲ دلار شد

قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به هشتم دسامبر (جمعه، ۱۷ آذرماه) با کاهش ۷۱ سنتی، به ۶۲ و سه سنت دلار برای هر بشکه رسید. به گزارش شانا، میانگین قیمت نفت خام سبک ایران از ابتدای سال ۲۰۱۷ تاکنون ۵۱ دلار و ۷۳ سنت برای هر بشکه بوده است. قیمت نفت خام سنگین ایران نیز در دوره مورد بررسی ۳۰ سنت برای هر بشکه کاهش یافت و به ۵۹ و ۴۷ سنت برای هر بشکه رسید. قیمت سبد نفتی اوپک نیز به ۶۰ دلار و ۸۴ سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به هفته گذشته ۵۱ سنت کاهش یافته است. قیمت نفت خام شاخص دبلیو تی آی در هفته منتهی به ۸ دسامبر، ۸۱ سنت کاهش یافت و به ۵۷ دلار و ۲ سنت برای هر بشکه رسید. در هفته مورد بررسی قیمت نفت خام شاخص برنت ۵۹ سنت، کاهش یافته و به ۶۳ دلار برای هر بشکه رسیده است. قیمت نفت خام شاخص‌های دوبی و عمان نیز به ترتیب ۶۰ دلار و ۲۳ سنت و ۶۰ دلار و ۳۷ سنت برای هر بشکه بوده است که نسبت به هفته گذشته به ترتیب ۸۲ سنت و ۶۸ سنت کاهش نشان می‌دهد.

تخم مرغ هم از افزایش نرخ ارز و شب یلدا، بی بهره نماند!

رییس اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی تهران درباره علل گرانی نرخ تخم مرغ گفت: قیمت تخم مرغ در ایران تحت تاثیر افزایش نرخ ارز، بالا رفتن قیمت جهانی نهاده های طیور و همچنین بروز بیماری آنفلانزای فوق حاد پرندگان در واحدهای مرغ تخم گذار است. وی در گفت و گو با ایرنا از دیگر علل گرانی نرخ تخم مرغ را نزدیک شدن به شب یلدا و افزایش مصرف این محصول در واحدهای قنادی و شیرینی سازی کشور دانست و افزود: به نظر می رسد از ماه آینده و با کاهش تقاضا از سوی قنادان قیمت تخم مرغ متعادل شود.

قانون اصل 44 در اجرا دچار سقط جنین شد

رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم رونمایی از محصولات جدید گروه صنعتی ایران خودرو با اشاره به اصل 44 قانون اساسی گفت: متاسفانه قانون اصل 44 در اجرا دچار سقط جنین شد و اصطلاحاً خصولتی ها به خاطر همین رفتار نادرست ایجاد شدند، بنابراین باید یک بار دیگر این قانون اجرایی و اشتباهات رفع شود. حتی آقای روحانی نیز در هنگام تقدیم لایحه بودجه به مجلس تاکید داشتند به این موضوع توجه می شود و قوه مقننه نیز در این راستا تاکید دارد. وی خطاب به خودروسازان گفت: باید شما برنامه های مدت دار در زمینه خصوصی سازی ارائه کنید و همچنین سازمان گسترش نیز تکلیف این موضوع را روشن کند و ساماندهی لازم در خصوص سهام مختلف این گونه شرکت ها صورت گیرد. لاریجانی ادامه داد: اینکه خودروسازان در زمینه ارائه وام گله داشتند، فکر می کنم اگر خودروسازان اصلاحات لازم را انجام دهند، بانک ها نیز کمک می کنند، هر چند که بانک ها نیز مسائل خاص خود را دارند.

ادامه کم‌نوسانی «تسه»ها در بازار اوراق مسکن

دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند94 (تسه9412) با رشد اندک 02/ 0 درصدی به قیمت 74 هزار و 900 تومان معامله شدند. شاهد روند کم‌نوسان قیمت اوراق تسهیلات مسکن نزدیک سطح 75 هزار تومانی هستیم. از ابتدای پاییز حبس بازه‌ای «تسه»ها در سطح ۷۳ تا ۷۸ هزار تومان رقم خورد. با وجود نزدیک شدن به فصل زمستان رشد تدریجی تقاضا مانع از افت قابل توجه «تسه»ها است. در زمستان سال گذشته نیز بر خلاف سال‌های پیشین رشد تعداد معاملات مسکن در دی، خوش‌بینی‌ها به خروج تدریجی مسکن از رکود را تقویت کرد. رشد تقاضا به ویژه در واحدهای کوچک‌تر، اختصاص ۶۷ درصدی تعداد معاملات مسکن تهران به واحدهای زیر ۴۹۰ میلیون تومان در مهر، به پایین بودن قدرت خرید متقاضیان اشاره دارد؛ بنابراین کارشناسان با توجه به رشد ۱۰ درصدی قیمت مسکن در آبان، رشد بیشتر قیمت مسکن را دور از انتظار می‌دانند.

گرانی ۲۵ درصدی آجیل شب یلدا به‌دلیل افزایش نرخ ارز

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران از افزایش ۲۵درصدی قیمت آجیل برای شب یلدا به‌دلیل نوسانات نرخ ارز خبر داد. به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران، مصطفی احمدی اظهار کرد: کمبود آجیل نداریم اما به‌دلیل بالارفتن نرخ ارز شاهد افزایش 25درصدی قیمت آجیل و خشکبار به‌ویژه پسته هستیم. وی افزود: از دو ماه گذشته افزایش نرخ ارز بر قیمت آجیل و خشکبار تأثیر گذاشته و به همین دلیل امسال برای آجیل شب یلدا نرخ‌های سقف و کف را تعیین نمی‌کنیم در حالی که سال‌های گذشته قیمت آجیل را اعلام می‌کردیم. احمدی با بیان اینکه بیش از 70 نوع محصول در حوزه آجیل و خشکبار عرضه می‌شود، اظهار کرد: حدود 30 درصد محصولات آجیل و خشکبار وارداتی است و بیشتر واردات بادام هندی و همچنین بخشی از بادام درختی و تخمه آفتابگردان از طریق واردات تأمین می‌شود. وی با اشاره به نوسان قیمت آجیل در آستانه شب یلدا تأکید کرد: آجیل و خشکبار یک کالای صادراتی است و قطعاً نرخ ارز بر بهای آن تأثیرگذار خواهد بود. در حال حاضر هر کیلوگرم پسته ایران بین 9 تا 13 دلار در بازارهای صادراتی به فروش می‌رسد و لذا نوسانات بهای ارز بر قیمت آن در بازار داخل هم تأثیر می‌گذارد.

ارز مجازی با الهام از نام رئیس‌جمهور روسیه

یک ارز مجازی با نام «پوتین کوین» که با الهام از رئیس‌جمهور روسیه نام‌گذاری شده است، جزو ارزهای مجازی، بهترین عملکرد را در میان ارزهای مجازی جهان در روز جمعه داشت. زیرا تنها در معاملات روز جمعه افزایش ۱۲۶ درصدی قیمت را تجربه کرد. هم‌اکنون مجموع قیمت ارز مجازی پوتین کوین در بازار جهانی ۷ میلیون دلار است. بنا به توضیح سایت یوبیت، این ارز با هدف ستایش کردن رئیس‌جمهور روسیه به‌عنوان یکی از بزرگترین و بهترین رئیس جمهورهای جهان ایجاد شده است. از این پس امکان استفاده از «پوتین کوین» در بسیاری از فعالان اقتصادی، اشخاص حقیقی، کارگزاران، فراهم شده است؛ چراکه نرم‌افزار استفاده از آن برای همه قابل استفاده بوده و رایگان خواهد بود.

فراخوان دو خودروساز به‌دلیل نقص فنی چراغ ترمز

شرکت‌های خودروسازی کیا و هیوندایی بیش از ۵۰۰ هزار دستگاه از تولیدات خود را در آمریکا فراخواندند. به گزارش آسوشیتدپرس، این فراخوان تنها خودروهای کامپکت را شامل می‌شود و دو خودروساز کره جنوبی از مالکان خودروهای النترا مدل ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ و نیز کیا فورته‌های مدل‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ خواستند به مراکز خدماتی تعیین‌شده مراجعه کنند. این فراخوان به‌دلیل «نقص فنی چراغ ترمز» انجام می‌شود. طبق اسناد منتشر شده، وجود یک صفحه پلیمری سبب می‌شود چراغ ترمز این خودروها به درستی عمل نکند و در مواردی پس از رها شدن پدال ترمز، روشن باقی بماند. همچنین این نقص موجب می‌شود رانندگان بتوانند بدون فشردن پدال ترمز از پارک خارج شوند که این برخلاف اصول ایمنی است. هیوندایی و کیا اعلام کردند تاکنون هیچ گزارشی مبنی‌بر وقوع تصادف در اثر این نقص فنی منتشر نشده است. اجرای فراخوان هیوندایی در روز ۳۰ ژانویه و فراخوان کیا در روز ۸ فوریه سال آینده میلادی آغاز خواهد شد. /دنیای اقتصاد


برچسب ها : انتقاد سازمان مالیاتی معافیت فراخوان خودروساز

از «انتقاد رئیس سازمان امور مالیاتی از برخی معافیت‌ها» تا «فراخوان دو خودروساز به‌دلیل نقص فنی چراغ ترمز»

گزارش تخلف

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 17/10/1382 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه این سایت مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق نشانی ایمیل زیر اطلاع دهید.

mr.nashenas3@gmail.com

خبرهای تازه