دسته بندی ها

ریزش آرای ترامپ در بین جمهوریخواهان

ریزش آرای ترامپ در بین جمهوریخواهان

نظرسنجی‌های صورت گرفته در آمریکا نشان می‌دهد که ترامپ به شدت در انتخابات ریاست جمهوری آتی آسیب پذیر است.

خبرگزاری تسنیم: نظرسنجی‌های اخیر در ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد که علاوه بر عده‌ای از سیاستمداران وابسته به حزب جمهوریخواه، تعداد نسبتا زیادی از هواداران این حزب نیز مخالف عملکرد ترامپ در کاخ سفید هستند. این در حالیست که ترامپ جهت پیروزی دوباره در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 ایالات متحده آمریکا، به حمایت اکثریت مطلق جمهوریخواهان نیاز دارد. نکته بسیار مهم دیگر اینکه نظرسنجی‌های قبلی نشان داده است که برخی جمهوریخواهان به اندازه‌ای از ترامپ رویگردان شده‌اند که حاضر هستند به "جو بایدن"،" برنی سندرز" یا حتی "هیلاری کلینتون" به عنوان نامزدهای رقیب احتمالی ترامپ در انتخابات آتی رای دهند.

هم اکنون ترامپ با نظرسنجی‌هایی مواجه است که نشان دهنده شکل گیری مخالفت‌هایی جدی در درون حزب جمهوریخواه با وی می باشد. این نظرسنجی‌ها، به شدت رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا را نگران ساخته است، آن هم در حالی که وی با کسب 39 درصد محبوبیت، رکورد منفی محبوبیت روسای جمهور آمریکا در پایان سال نخست را به نام خود ثبت کرده است. مروری بر یک نظرسنجی تازه نشان می‌دهد که نگرانی ترامپ و همراهان وی در کاخ سفید نسبت به کاهش محبوبیت وی در نزد رای دهندگان جمهوریخواه بی دلیل نیست.نتایج نظرسنجی تازه «ان بی سی نیوز» و «وال استریت ژورنال» که اتفاقا قبل از تعلطیلی دولت فدرال منتشر شده است، نشان می‌دهد که 57 درصد شرکت کنندگان عملکرد رئیس جمهور را تایید نمی‌کنند از جمله 51 درصد که گفتند «به شدت مخالف» عملکرد وی هستند. در این نظرسنجی 78 درصد جمهوریخواهان اعلام کردند عملکرد ترامپ را تایید می‌کنند. با این حال به نظر می‌رسد در میان این 78 درصد نیز عده‌ای در عین تایید عملکرد کلی وی، حاضر به پذیرش دوباره وی به عنوان رئیس جمهور آمریکا نیستند. علاوه بر آن، حتی اگر این نظرسنجی را نیز مبنی قرار دهیم، به این نتیجه می‌رسیم که حدود یک چهارم رای دهندگان جمهوریخواه از ترامپ عبور کرده‌اند. این موضوع به تنهایی می‌تواند به پاشنه آشیل رئیس جمهور جنجالی آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 تبدیل شود.

نکته دیگر اینکه ترامپ در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 نیز عملا در آرای عمومی با اختلاف حدود 3 میلیون رای در مقابل هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات بازنده شد اما توانست با استناد به ساختار الکترال، به راس قدرت راه یابد. از این رو ترامپ به خوبی نسبت به ضریب بالای آسیب پذیری خود در انتخابات ریاست جمهوی بعدی آگاه است. هم اکنون در داخل حزب دموکرات نیز رقابت نامحسوس ولی شدیدی بر سر نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری بعدی شکل گرفته است زیرا با توجه به استمرار روند موجود در کاخ سفید، احتمال شکست ترامپ در این انتخابات بسیار بالاست. البته این در حالیست که وی بتواند دوره اول ریاست جمهوری خود را تا سال 2020 به پایان برساند!

در هر حال، نظرسنجی‌های صورت گرفته در آمریکا نشان می‌دهد که ترامپ به شدت در انتخابات ریاست جمهوری آتی آسیب پذیر است. بدون شک عواملی مانند تعطیلی دولت فدرال (که به تازگی رخ داده است) منجر به کاهش بیشتر محبوبیت رئیس جمهور آمریکا نیز خواهد شد. از سوی دیگر، شکست احتمالی جمهوریخواهان در انتخابات میاندوره‌ای کنگره نیز منجر به تشدید فعالیت دموکرات‌های سنا و مجلس نمایندگان در بین سال‌های 2018 تا 2020 و علیه لوایح ارائه شده از سوی دولت آمریکا خواهد شد. در چنین شرایطی قدرت مانور رئیس جمهور آمریکا در واشنگتن محدود خواهد شد. آنچه مسلم است اینکه نظرسنجی‌های صورت گرفته نشان دهنده وضعیت سختی است که ترامپ طی سه سال آینده پیش رو خواهد داشت. وضعیتی که به نظر می‌رسد وی قادر به مدیریت آن نخواهد بود.


برچسب ها : ترامپ جمهوریخواهان

ریزش آرای ترامپ در بین جمهوریخواهان

گزارش تخلف

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 17/10/1382 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه این سایت مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق نشانی ایمیل زیر اطلاع دهید.

mr.nashenas3@gmail.com

خبرهای تازه