دسته بندی ها

نامه دانشجویان به لاریجانی

نامه دانشجویان به لاریجانی

خبرگزاری تسنیم: بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در نامه‌ای به رئیس مجلس نکاتی را درباره عدم اجرای قانون انطباق در وزارت بهداشت متذکر شدند.

بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در نامه‌ای به علی لاریجانی رئیس مجلس نکاتی را درباره عدم اجرای قانون انطباق در وزارت بهداشت متذکر شدند.

در بخشی از این نامه آمده است: چگونه است که مجلس محترم شورای اسلامی در مقطعی که چهار دهه از عمر با برکت انقلاب اسلامی می‌گذرد، حاضر نیست از قوانین وضع شده در ادوار قبلی خود دفاع نماید و زمانی که نماینده‌ای ارزشی و انقلابی بر خود فرض می‌بیند که از آقای وزیر سوال نماید، نه تنها با طفره رفتن جناب وزیر مواجه می‌شود بلکه متأسفانه با عدم حمایت نمایندگان مجلس از ایشان و عدم هشدار به آقای وزیر به جهت عدم تمکین در مقابل قانون و اجرای آن همراه می‌شود؟!

این نامه می‌افزاید: چنانکه مستحضرید، در راستای ارج نهادن به نظر بیماران در انتخاب جنسیت کادر پزشکی و در مسیر توجه به سفارشات دین مبین اسلام به حجاب اسلامی، در بهمن ماه ۱۳۶۷ اولین بخشنامه وزارتی متناسب با موازین شرع مقدس اسلام جهت اجرا با عنوان قانون انطباق امور اداری و فنی موسسات پزشکی تنظیم شد که پس از پیگیری فراوان، موضوع در مورخه ۱۰/۸/۷۷ در مجلس پنجم مطرح و پس از تصویب نمایندگان محترم و تصویب در شورای نگهبان در تاریخ ۲۰/۸/۷۷، در نهایت این قانون در تاریخ ۱۸/۹/۷۷ از سوی مجلس، و آیین‌نامه اجرایی آن در تاریخ ۱۴/۶/۸۰ در هیئت محترم وزیران تصویب و ابلاغ شد.

در این نامه آمده است: هر چند به رغم وجود زمینه‌ها و ظرفیت‌های لازم در جهت اجرای طرح، متأسفانه برخی بدون توجه و مطالعه قانون و آیین‌نامه، آن را توهین به جامعه پزشکی دانسته و با غیراخلاقی دانستن قانون مصوب و افراطی خواندن مجریان آن، پرسنل و دانشجویان مقید به موازین شرعب را مورد سرزنش قرار داده و سعی در ایجاد اختلال در خدمت‌رسانی به مراجعان می‌کنند.

در بخش دیگری از این نامه با اشاره به موارد مربوط به قانون انطباق آمده است: ۱- چرا با گذشت قریب دو دهه از ابلاغ قانون انطباق، اقدام جدی و موثری توسط مسئولان حوزه بهداشت و درمان که به استناد ماده ۲ قانون یاد شده مکلف به سیاستگذاری و اجرایی نمودن طرح انطباق بوده‌اند، صورت نگرفته است؟ ۲- با عنایت به گستره مورد خطاب ماده ۱ این قانون (اعم از دولتی، خصوصی، خیریه و...)، چرا علی‌رغم قصور وزارت مربوطه در تعمیم قانون به همه مجموعه‌های مورد خطاب، کمترین اقدام نظارتی از سوی مجلس محترم به استناد بند ۷ و ۸ ماده ۳، که وظیفه نظارت بر ابلاغ و اجرای قانون را داشته، انجام نشده است؟

این نامه می‌افزاید: به استناد ماده ۳ قانون انطباق چرا از کیفیت و کمیت جلسات شورایعالی انطباق، نحوه اجرا و گزارش‌های کمیته‌های انطباق استانی (موضوع تبصره ۱ و ۲ قانون یاد شده)، گزارش یا نتیجه‌ای منعکس نمی‌شود؟ ضمن تشکر از وزارتخانه مربوطه در جهت تنظیم آیین‌نامه اجرایی قانون انطباق، چرا براساس ماده ۵ آن قانون، ظرفیت‌های لازم بیمار و همراه (غیر موارد اورژانسی) به صورت مطلوب مهیا نشده است؟

در ادامه این نامه به برخی مصادیق مربوط به دستورالعمل اجرایی قانون انطباق نیز اشاره شده و آمده است: ۱- چرا با وجود تاکید ماده ۳ و ۷ به منظور رعایت موازین شرع در اتاق عمل، تفکیک اتاق اسکراب خانم‌ها از آقایان و حفظ کرامت بیماران زن در استفاده از پوشش اسلامی، که با حداقل امکانات و تدبیر مدیریتی قابل حل است، مورد بی‌توجهی قرار گرفته است؟ ۲ - با توجه به ردیف ۱ و ۲ موضوع آزمایشگاه‌ها، که بایستی خونگیری از بیماران مرد صرفا توسط پرسنل مرد و بیماران زن توسط پرسنل زن انجام شود، به رغم حضور نیروی کافی و وجوب رعایت اجرای قانون و احکام شرعی، چرا توجه لازم به این موضوع نمی‌شود؟

در بخش دیگری از این نامه تصریح شده است: به استناد بند (ه) رادیولوژی، چرا ظرفیت سازی مطلوب به منظور مراجعه بیماران زن برای انجام سونوگرافی به پزشک خانم صورت نگرفته است؟ چرا در اهتمام به بند ۲ معاینات دندانپزشکی، نه تنها هیچ اقدامی بر تفکیک جنسیتی در پذیرش و معاینه بیماران توسط دانشجویان صورت نگرفته، بلکه حق رعایت این نکته از دانشجویان نیز سلب شده است؟

در پایان این نامه آمده است: انتظار جریان دانشجویی از مجلس شورای اسلامی این است که در قبال پیاده‌سازی طرح انطباق اسلامی رویکرد منطقی و فعال اتخاذ کند، زیرا اکنون زمان عمل است و باید با حکمت و تدبیر حرکت کرد که اگرچنین نشود، اسلام ناب محمدی مطرح شده از سوی امام خمینی (ره)، به عنوان جلوه‌ای اصیل از فرهنگ اسلامی در نظام برنامه‌ریزی فرهنگی محقق نخواهد شد.

اسامی امضاءکنندگان نامه: بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، بقیه الله (عج)، ایران، شاهد، علوم بهزیستی و توانبخشی، کرج، اصفهان، کاشان، تبریز، اردبیل، مراغه، سراب، ارومیه، ایلام، بوشهر، شهرکرد، بیرجند، تربت حیدریه، سبزوار، گناباد، مشهد، تربت جام، نیشابور، بجنورد، اسفراین، جندی شاپور، دزفول، بهبهان، آبادان، شوشتر، زنجان، سمنان، شاهرود، زابل، زاهدان، ایرانشهر، جهرم، شیراز، فسا، گراش، لارستان، آباده، قزوین، قم، سنندج، بم، جیرفت، رفسنجان، کرمان، سیرجان، کرمانشاه، یاسوج، گرگان، رشت، خرم آباد، بابل، ساری، اراک، خمین، ساوه، بندرعباس، اسدآباد، همدان، شهید صدوقی


برچسب ها : دانشجویان لاریجانی

نامه دانشجویان به لاریجانی

گزارش تخلف

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 17/10/1382 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه این سایت مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق نشانی ایمیل زیر اطلاع دهید.

mr.nashenas3@gmail.com

خبرهای تازه