دسته بندی ها

خانم های قدرتمندتر از آقایان هستند | جایگاه زنان در روابط کاری

خانم های قدرتمندتر از آقایان هستند | جایگاه زنان در روابط کاری

زنان در هر حوزه ای قدرت و مسئولیت پذیری خود را نشان داده اند. تحقیقاتی که به تازگی روی عملکرد زنان و میزان تحمل آنها در برابر مشکلات به عمل آمده نشان داده که خانم ها بیشتر از مردان قدرتمند و تحمل سختی های کار و زندگی را دارند. با این مقاله جالب و همچنین جایگاه خانم ها در اجتماع با شما همراه هستیم.

تحقیق در مورد نقش زنان در جامعه

خانم های قدرتمندتر از آقایان هستند

بر اساس گزارش BBC، زنان واقعا جنس قدرتمند‌تر هستند، این نتیجه پژوهشی است که به تازگی درباره توانایی بقای انسان در شرایط سخت به دست آمده است. در عصر حاضر نیز زنان تقریبا در همه جای دنیا بیش از مردان عمر می‌کنند. مثلا در انگلستان، امید به زندگی برای زنان ۸۳ سال است و برای مردان ۷۹٫۵ سال و در اسکاتلند این ارقام به ترتیب ۸۱ و ۷۷ است.

مطالعه جدید در دانشگاه جنوبی دانمارک و روی هفت نمونه تاریخی که جوامع بشری در شرایط بسیار سخت قرار گرفته بوده اند، انجام شده است. هدف مطالعه درک بهتر اختلاف عمر بین زنان و مردان بوده است.

از نمونه هایی که محققان این دانشگاه مطالعه کرده اند، می توان به قطحی ایرلند بین سال های ۱۸۴۵ و ۱۸۴۹ میلادی و شیوع سرخک در ایسلند در سال های ۱۸۴۶ و ۱۸۸۲ میلادی اشاره کرد. نمونه دیگر تجربه برده های لیبریایی است که اوایل قرن نوزدهم میلادی در آمریکا آزاد شدند و به آفریقا بازگشتند و بسیاری چون در معرض بیماری هایی که در آمریکا نبود قرار گرفتند، جانشان را از دست دادند.

در همه این نمونه های تاریخی، امید زندگی به شدت کاهش یافت. مثلا در شیوع سرخک در ایسلند، امید به زندگی برای زنان از حدود ۴۴ سال به حدود ۱۹ سال، و برای مردان از حدود ۳۸ سال به کمی زیر ۱۷ سال رسید.

محققان دانشگاه دانمارک مشاهده کردند که در همه جوامع مورد بررسی، و تقریبا در همه گروه های سنی، نرخ مرگ و میر زنان کمتر بوده است، جز در یک مورد استثناء، زنان بیش از مردان عمر می کرده اند.

ادعای این محققان این است که دلیل اصلی اختلاف امید به زندگی بین زنان و مردان، نرخ مرگ و میر نوزادان است. به گفته آنها در شرایط بسیار دشوار و مرگبار نوزادان دختر مقاومتی بیش از نوزادان پسر از خود نشان می دادند.

در نتیجه این واقعیت که در شرایط بسیار سخت، و در بدو تولد که تفاوت های رفتاری و اجتماعی دو جنس در حداقل درجه قرار دارد، ماده ها بیش از نرها زنده می مانند، نشان می دهد برتری زنان در بقا دلایل بنیادی زیست شناختی دارد.

محققان تأکید دارند بر اساس یافته های این پژوهش برتری زنان به مردان در محیط های مختلف کم و زیاد می شود و عوامل اجتماعی هم روی آن تأثیر دارد.

اختلاف هورمونی نیز از جمله عواملی است که میزان مرگ و میر زن و مرد را متفاوت می کند، مثلا استروژن که در زنان بیش از مردان یافت می شود، خاصیت ضدتور می دارد. در حالی که تستسترون که در مردان بیشتر ترشح می شود، ممکن است باعث ضعف سیستم ایمنی شود.

به گفته پروفسور ویرجینیا زارولی، سرپرست این گروه پژوهشی شرایط مردم در نمونه های مورد بررسی حقیقتا وحشتناک بود و با اینکه در این دوره های بحران مزیت بقای زنان کاهش می یافت همچنان در حدی بود که بیش از مردان زنده بمانند. یعنی حتی در دوره هایی که مرگ و میر زیاد بود، زنان بیش از مردان عمر می کردند.

نقش خانوادگی و نقش اجتماعی زنان

آنچه مشخص است اینکه نقش و جایگاه زن موضوعی است که همواره مورد بحث و مناقشه بوده و در این رابطه، آراء و نظریات بسیاری مطرح شده اند؛ نظراتی که گاهی در تضاد و تناقضی مشخص، با یکدیگر قرار می گیرند.زنان

زن دارای حق و حقوقی است که به منزله آن خود را مجاب به کار در اجتماع می داند. اسلام برخلاف دیگر ادیان حقوق بسیاری را برای زنان قائل شده است اما برخی از صاحب نظران این حوزه تساوی حقوق را برای هر دو زن و مرد می دانند.

نقش زنان در جامعه pdf

جایگاه زنان در روابط کاری

شرط نیک بختی زن و مرد

شرط اصلی برای سعادت و نیک بختی زن و مرد حرکت کردن در مسیرصحیح الهی تا رسیدن به اهداف خود است. در این بین زنان علاوه بر مسئولیت اجتماعی به تربیت نسل نیز می پردازند. یعنی دارای دو مسئولیت الهی هستند. یکی در قبال خود و شناخت آن و دیگری تربیت نسل آینده. اگر یک زن در راه شناخت حقوق خود مستحکم باشد و بتواند رسالتی را که بر دوش خود دارد تا سر حد ممکن به طور صحیح انجام دهد به طبع پنجره ای رو به سعادت برای خود می گشاید.

در جامعه امروزی زن به عنوان تکمیل کننده شخصیت اخلاقی فرد بار سنگینی را بر دوش دارد. او با ایمان و تقوای خود می تواند مکتبی بسازد که هر کسی لیاقت حضور در این مکتب الهی را پیدا نکند.

مسئولیت پذیری زنان

تربیت نسل مهم ترین نقش زنان است. جامعه در این مسیر حساس باید پشتیبان و حمایت کننده زنان در عرصه اجتماع باشد و حقوقی مناسب را در مقایسه تکالیف سنگین شان واگذار کند و در این صورت زن هم به مسئولیت اجتماعی فارغ از اشتغالش می رسد و هم به مسئولیت خانوادگیش و چه خوب می شود اگر دولت ها حقوقی برای زنان خانواده دار در نظر بگیرند تا آنان بدون دغدغه معاش و رسیدن پول همسر به هزینه های خانواده، به درستی ایفای نقش کنند.

مسئولیت پذیری زنان در عرصه های مختلف اجتماعی نمونه بارز کسانی است که جایگاهی بس والا دارند و در راه رسیدن به مقام از هر لغزشی گریزانند. در موقعی که اصلاح جامعه به اصلاح فرد وابسته است اصلاح و تغییر یک فرزند نیز بی تأثیر از خانواده به ویژه زن در زندگی نیست. زن موجودی توانا است که می تواند در حیطه ظهورش مردانی با ایمان و با تقوا را در دامان خود پرورش دهد.

این اراده قوی اوست که موجب عبور از میان راه های سخت و پر تلاطم می شود. خداوند هیچ گاه یک زن را بدون اهدافش خلق نکرده و به تبع در آفرینش خود هدفی داشته است. زن مهم ترین رکن هر خانواده است. زندگی بدون رکن اصلی صدمات جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

اهمیت جایگاه زنان

زن زیر بنایی ترین پایه های اخلاقی را در یک جامعه رقم می زند و با استفاده از پایگاه اجتماعی مختلف نقش های گوناگونی را عهده دار می شود که در نهایت منجر به ترویج عدالت خواهد شد.

حضور یک زن در تمام لحظات زندگی و از ابتدای خلقت تاکنون مأنوس رفتار نیک مردان شده است. صحنه های اجتماعی مملو از زنان با توانمندی هایی است که پا به میدان گذاشته اند و هر یک نقش سازنده ای را به عهده داشتند.

اسلام کار کردن زنان در سطح جامعه را مجاز و همیاری آن ها را در زندگی مشترک ضروری می داند اما در این میان حد و حدودی را برای یک بانو در نظر گرفته است. طبق قوانین زنان ملزم به رعایت یک سری عرف و فرهنگ هستند .

تفاوت میان حقوق زن و مرد

زن مسلمان نسبت به قوانین کشور خود مسئول است. همچنین زنان جامعه باید با در نظر گرفتن مسئولیتی که در قبال خانواده خود دارند به اشتغال بپردازند تا امکان بروز هر گونه مشکلی را در بطن خانواده به صفر برسانند.

بر اساس خصلت زنانه باید حقوقی در دایره مسئولیت های آن ها در نظر گرفته شود. البته رعایت حقوق در بین زن و مرد با یک سری اختلاف رو به رو است.

عدم انتخاب زنان به عنوان رهبر، بحث بر سر قاضی نشدن یک زن و مباحثی دیگر همچون دیه زن و مرد، گواهی دادن زنان در برخی از موضوعات در دادگاه که برای هر یک قوانینی در نظر گرفته شده و برخی به خاطر جنسیت لطیف و احساسی بودن زن را جایز به این انتخاب نمی دانند. بنابراین در یک نگاه کلی می توان مشاهده کرد که در برخی موارد تفاوت هایی در قبال حقوق اجتماعی زنان در برابر مردان وجود دارد. شاید در اصطلاح به راحتی بر زبان جاری شود اما از لحاظ کاری تنها یک شعار به شمار می رود و حقوقی را به نفع زنان جامعه عوض نمی کند.

زن و مرد اگر چه هر دو آفریده خدا هستند اما تفاوت ها و تناقض هایی با هم دارند. شاید همین نیز بهترین دلیل برای پذیرش مسئولیت اجتماعی زنان در اسلام است .برای دقایقی چشمانت را ببند و نگاهی به درونت بینداز. هنگامی که رؤیای خود را دنبال می کنی، ممکن است دیگران تصور کنند که تو رنجور و ناتوانی اما آنچه دیگران فکر می کنند مهم نیست و در عرصه های اصلی قدرت فرهنگی ات که خداوند آن را به تو عرضه داشته، درست و در راه الهی قدم بردار. بانو تنها چیزی که حقیقت دارد احساس تو به عنوان یک زن نسبت به خودت است. هر آنچه که فارغ از تعاریف غلط رسانه های شرق و غرب هستی تو را بهترین خواهد کرد.

مقاله نقش زن در جامعه

تفاوت میان حقوق زن و مرد

منبع : hamshahrionline.ir – بیتوته – باحجاب- نمناک

'); d.write('

یک دنیا آرامش، یک دنیا احساس خوب و رسیدن به همه چیز توی دنیا با عمل به قوانین کائنات. قانون جذب را درست یاد بگیرید و هر چه که میخواهید با آن به دست بیاورید. (همراه فایلهای صوتی امیر شریفی)


برچسب ها : قدرتمندتر آقایان هستند جایگاه روابط

خانم های قدرتمندتر از آقایان هستند | جایگاه زنان در روابط کاری

گزارش تخلف

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 17/10/1382 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه این سایت مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق نشانی ایمیل زیر اطلاع دهید.

mr.nashenas3@gmail.com

خبرهای تازه