دسته بندی ها

جنگ جدید فراخاورمیانه ای عربستان با ایران برای کسب نفوذ در جمهوری آذربایجان!

جنگ جدید فراخاورمیانه ای عربستان با ایران برای کسب نفوذ در جمهوری آذربایجان!

رقابت ها و تنش ها میان ایران و عربستان در حال گسترش به خارج از خاورمیانه و تسری به مناطق دیگر است. یکی از این مناطق قفقاز و مشخصا جمهوری آذربایجان است که جزئی از حوزه پیرامونی و نفوذ ایران محسوب می شود.

به گزارش تابناک، این رقابتی است که عربستان قصد دارد به آن دامن بزند و زمینه های مقابله با ایران در محیط پیرامونی اش را ایجاد کند. در همین زمینه پایگاه آمریکایی «لوبلاگ» در گزارشی به این رقابت جدید میان دو قدرت عمده خاورمیانه پرداخته است و نوشته است:

ایران و عربستان سعودی رقابت خود را این بار خارج از خاورمیانه و در قفقاز گسترش می‌دهند. این در حالی‌ست که عربستان سعودی همچنان ایران را متهم می‌کند که می‌خواهد این کشور را با حمایت حوثی ها در یمن و قطر تحت فشار قرار دهد.

آخرین زمین جنگ این دو کشور آذربایجان غنی از نفت است که اکثریت آن شیعه هستند. عربستان ادعا می کند که ایران قصد دارد جمهوری آذربایجان را به حوزه نفوذ خود تبدیل کند.

ایران و آذربایجان مدت‌هاست که نگران هستند طرف مقابل از مذهب یا اختلافات قومی برای ضربه زدن به دیگری استفاده کند. از سوی دیگر آذربایجان نگران ارتباط ایران با ارمنستان است. این دو کشور با هم اختلافاتی بر سر تقسیمات خاک دارند.

از سوی دیگر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ماه نوامبر اعلام کرد که یک گروه تروریستی را در آذربایجان شرقی دستگیر کرده که با عربستان سعودی و ایالت متحده مرتبط بوده‌اند.

العربیه نیز اخیرا در مطالب و گزارشات تحریک کننده و ضد ایرانی خود و در راستای ایجاد شکاف میان ایران و آذربایجان در مقاله‌ای تحت عنوان «آیا ایران، آدربایجان را به عراق دوم تبدیل خواهد کرد؟»، موضوع درگیری‌های سه جانبه ایران، آذربایجان و عربستان را پیش کشیده است. در این مقاله آمده است که آذربایجان نگران آن است که به سرنوشت عراق دچار شود. در این نوشتار با اشاره به سفر الهام علی‌اف به عربستان سعودی برای شرکت در فستیوال فرهنگی به دعوت ملک سلمان آمده است که این کار بخشی از تلاش عربستان برای مقابله با ایران است.

جنگ جدید فراخاورمیانه ای عربستان با ایران برای کسب نفوذ در جمهوری آذربایجان!

به گفته رسانه‌های آذربایجان، هیات‌های نظامی این دو کشور در اوایل ماه جاری درباره همکاری‌های نظامی مانند مانور مشترک و موضوعات مورد علاقه هر دو طرف گفت‌وگو کرده‌اند.

آذربایجان در طول سال‌های اخیر ارتباط نظامی نزدیکی نیز با اسرائیل داشته که این مساله نقطه مشترک این کشور با عربستان سعودی است؛ در حالی که ایران دقیقا در نقطه مقابل آن قرار دارد. پیش از توافق هسته‌ای ایران، اسرائیل و آذربایجان در مورد استفاده از پایگاه‌های هوایی آذربایجان برای حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران در صورت لزوم بحث کرده بودند.

گفتنی است، عربستان در راستای نفوذ بیشتر در قفقاز و اثرگذاری در اوضاع منطقه درصدد افزایش همکاری با کشورهای این منطقه است.

روابط ریاض و باکو در حالی در مسیر توسعه قرار گفته که برخی تحلیگران منطقه ای بر این باورند عربستان و رژیم صهیونیستی بدلیل همجواری جمهوری آذربایجان در نزدیکی مرزهای ایران همکارهای دفاعی و امنیتی با باکو را به شدت خواستارند.

از سویی دیگر، با توجه به این که 85 درصد مردم این کشور شیعه هستند، عربستان سعی دارد هم جامعه سنی و هم شیعیان جمهوری آذربایجان را هدف گیرد. باکو نیز به دلیل درگیری با ارمنستان از هرگونه همکاری دفاعی با دیگران استقبال می کند.

در همین راستا، رسانه های رسمی و غیررسمی جمهوری آذربایجان سعی کرده اند گرمای استقبال شاه و شاهزاده های سعودی از الهام علی اف و خانواده و هیات همراهش را ناشی از افزایش نفوذ شخص علی اف در منطقه قلمداد کنند. اما تردیدی نیست که اهداف سیاسی و مذهبی پشت صحنه این سفر بسیار مهم می باشد.

در شرایطی که عربستان به همسایه جنوبی خود یمن حمله نظامی کرده و درگیر جنگی بی سابقه در تاریخ موجودیت خود شده است و به علت کشتار مردم یمن بخصوص شیعیان این کشور و توطئه هایش علیه مردم شیعه عراق و حزب الله لبنان، چهره ضدشیعی سعودیها بیش از پیش نمایان شده است، شاه سعودی نمایش استقبال از رییس جمهوری یک کشور شیعه را فرصتی فوق العاده برای تطهیر عربستان برشمر ده است.

در کنار اهداف مزورانه سیاسی و مذهبی سعودیها از استقبال گرم از الهام علی اف و خانواده و هیات همراهش در سفر به ریاض و مکه و مدینه، سعودی ها اهداف امنیتی - سیاسی و نیز اقتصادی و تجاری نیز از ارتباط با باکو دنبال می کنند. گزارشها و تحلیلهایی که شبکه تلویزیونی العربیه از سفر الهام علی اف و هیات همراهش به عربستان پخش می کرد، آشکارا گواه اهداف امنیتی – سیاسی سعودیها از نزدیکی به باکو می باشد.

در واقع عربستان سعی دارد نفوذ معنوی ایران در عراق و یمن و لبنان و سوریه و سایر کشورهای مسلمان را با نفوذ در جمهوری آذربایجان و ترویج وهابیت در این جمهوری و حرکتهای ایذایی علیه جمهوری اسلامی ایران پاسخ دهد. مشابه این سیاست را رژیم صهیونیستی نیز در جمهوری آذربایجان علیه ایران پیش می برد. البته سعودی ها طی 25 سالی که از تشکیل جمهوری آذربایجان می گذرد بیکار ننشسته بودند و بذرهای جریان وهابی را در جمهوری آذربایجان کاشته اند.


برچسب ها : فراخاورمیانه عربستان ایران جمهوری آذربایجان

جنگ جدید فراخاورمیانه ای عربستان با ایران برای کسب نفوذ در جمهوری آذربایجان!

گزارش تخلف

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 17/10/1382 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه این سایت مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق نشانی ایمیل زیر اطلاع دهید.

mr.nashenas3@gmail.com

خبرهای تازه