دسته بندی ها

اسب تراوای شایعه!

اسب تراوای شایعه!

بديهي است هر درخت و سازه‌اي چه در طبيعت و چه نهادها و سازمان‌هاي ساخت بشر، بر بستري واقعي و محكم اگر بنا نشده باشند، درخست محكوم به خشك و بي‌بار و ثمر شدن و نهادها و سازمان‌هاي مردمي و اطلاع‌رساني، كارآمدي خود را از دست مي‌‌دهند.

هدايت و دستكاري افكار عمومي به طرق مختلف و با تكيه بر علوم مختلف امروز تبديل به يكي از پردرآمدترين فعاليت‌ها در حوزه‌ تبليغات بازرگاني و يكي از موثرترين روش‌ها در وجه اجتماعي و سياسي است.

خشكاندن بستر شايعه‌سازي و گسترش آن نياز به شناخت ماهيت از يك سو و از بين بردن زمينه‌ها از ديگر سو است در اين باره به چند نكته اشاره مي‌شود:

1- متأسفانه يكي از نهادهاي مهم و ضدشايعه، روابط عمومي‌ها هستند به غلط چنين پنداشته مي‌شود كه كاركرد روابط عمومي مجيزگويي و بزرگنمايي فعاليت دستگاه‌ها و تبليغات فاقد پشتوانه اجرايي است در صورتي كه در دنياي امروز نهاد روابط عمومي و رياست آن در يك سازمان به لحاظ جايگاه اداري هم شأن وزير است. اين جايگاه مهم احتماً خبر از اهميت سازماني روابط عمومي‌ها در ارگان‌ها و نهادهاي دولتي و غيردولتي مي‌دهد.

روابط عمومي كارآمد و مؤثر كه گاه متأسفانه با ناديده گرفتن آن، شايعه‌ها رشد مي‌كنند، مهم‌ترين اضلاع مثلث مردم، مخاطبان و سازمان مرتبط بايد انگاشته شود هرگونه تداخل، جمع‌آوري اطلاعات بدون در نظر گرفتن در حدي اهميت، راستي‌آزمايي و اشاعه اخبار و تحليل‌هاي درست است منافذ شايعه‌سازان و تأثير شايعه را كور مي‌سازد.

اگر توجه داشته باشيم، آب‌هاي جاري در سطوح معاير، به صورتي «طبيعي» منافذ و چاه‌ها و جوي‌ها را پيدا مي‌كنند و بدين سان تجميع قطرات باران به صورتي روان و به اصلاح «نهادينه شده» به صورت مجموعه‌اي گروه هم مي‌آيند اخبار و اطلاعات نيز اگر به صورتي «علمي» جمع‌آوري باز توليد و در چرخه اطلاع‌رساني به موقع قرار گيرند و افزون بر آن اين امكان وجود داشته باشد كه نتيجه اطلاع‌رساني‌هاي به موقع جمع‌آوري شود، آنگاه مي‌توان دريافت كه آيا افكار عمومي و يا مخاطبان خاص، اقناع شده‌اند يا نه و در صورت دريافت نتايج اميدوار كننده، اين اميدواري وجود خواهد داشت كه توانسته‌ايم يكي از مهم‌ترين پاتك‌هاي را به اسب‌تراوي شايعه وارد ساخته‌ايم.

2- افزايش سواد رسانه‌اي آحاد جامعه‌ داراي اهميت زيادي است. سواد رسانه‌اي با آموزش رسانه‌اي دو مقوله كاملاً جداگانه هستند. سواد رسانه‌اي در حقيقت قدرت تحليل و شناخت اهدال و زير و بم‌هايي است كه هر سازمان به اصطلاح خبرپراكني سعي در انتشار آن به صورت‌هاي شفاهي و يا مكتوب دارد. در كوران جنگ تداخلي آمريكا در عراق و در حالي كه صدها كيلو اورانيوم سوخته شده مورد استفاده نيروهاي نظامي آمريكا براي شكار تانك‌هاي صدام حسين در صحراي بين كويت و عراق استفاده شده بود و در حالي كه محيط زست دريايي در شدت آلودگي و هزاران انسان بي‌گناه كشته شده بودند بنا به تحيق انجام شده، تمام نشريات آمريكايي - اروپايي صفحه پشت جلد خود را به پرندگان دريايي خليج‌فارس اختصاص داده بودند، برجسته‌سازي و عمده و بزرگنمايي كشتار پرندگان به دليل آلودگي ناشي از نشست نفت به آب دريا، عمده‌ترين مشكل منطقه در شرايط جنگ براي نفت از سوي رسانه‌هاي آمريكايي و ؟؟؟؟ او پنداشته و جريان‌سازي مي‌گرديد.

ذهن مخاطبان درگير جنگ ظالمانه كه درگير مرگ پرندگان دريا مي‌گرديد، راه دور نرويم، در همين چند هفته گذشته بسياري از رسانه‌ها عمدتاً خارجي به جاي معرفي به تصوير كشيده عظمت راهپيمايي ميليوني، سعي داشتند به زمينه‌هاي ديگر كه نقش مرتبط داشته ولي به هيچ وجه داراي اهميت اساسي نسبت به اصل خبر نبودند، حقيقت و واقعيت انگاشته شود. شلوغي مرزها، برخي تصادفات جاده‌اي و بعضي كاستي‌ها موجود، همه پس زمينه‌هايي انگاشته مي‌شدند و مي‌شوند كه در غيبت سواد رسانه‌اي مخاطبان چه بسا اصل پنداشته شده و به همين منوال بازار دروغ‌سازي و جوسازي خبري ساماندهي و بازنشر مي‌گردد هرگونه تلاش در جهت افزايش و آزادي سطوح اطلاع‌رساني به موقع و متكي بر آرا و ارقام درست از يك سو و افزايش سطح سواد مخاطبان در حقيقت دو روي سكه‌اي است كه مي‌توان سكه ناب را از سكه‌هاي دروغين و تقلبي بازشناخت.


برچسب ها : تراوای شایعه

اسب تراوای شایعه!

گزارش تخلف

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 17/10/1382 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه این سایت مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق نشانی ایمیل زیر اطلاع دهید.

mr.nashenas3@gmail.com

خبرهای تازه