دسته بندی ها

اظهارات شمخانی درباره مواضع اخیر آمریکا

اظهارات شمخانی درباره مواضع اخیر آمریکا

علی شمخانی گفت: نقش تاثیرگذار ایران، اصلی‌ترین عامل جلوگیری از توسعه قلمرو داعش در عراق، سوریه، لبنان و حتی اروپا بوده و عصبانیت آمریکا و هم پیمانان این کشور که ایجاد کننده و حامی اصلی تروریسم تکفیری بوده‌اند و ناکام نهایی این میدان هستند قابل درک است.

به گزارش ایسنا، دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی عصر امروز در سی امین محفل انس پیشکسوتان جهاد و شهادت در مسجد، ولی عصر (عج) تهران گفت: شیوه بسیج و به کارگیری مجموعه ظرفیت‌های مردمی و استعداد‌های کشور بر اساس آموزه‌های دفاع مقدس همواره می‌تواند گره‌گشای بسیاری از مشکلات کشور باشد.

شمخانی در این مراسم که به مناسبت سوم خردادماه روز ملی ایثار، مقاومت و پیروزی و با حضور گسترده جمع کثیری از فرماندهان ارشد دفاع مقدس برگزار شد، حماسه آزادسازی خرمشهر را نماد جاودان پیروزی اراده ملت سلحشور ایران در برابر تجاوزکاران و زور گویان عنوان کرد و اظهار داشت: اگر هنوز افکار پوسیده‌ای در برخی کشور‌ها وجود دارد که تمایلی به درس آموزی از تاریخ ندارد باید یک بار دیگر آدرس گور سرد صدام و کارگزاران نظام بعث عراق را به آن‌ها یادآور شویم.

تلاش بی ثمر آمریکا برای محدودسازی حوزه‌های اقتدار جمهوری اسلامی ایران را نشانه ضعف و زبونی واشنگتن و شاهد روشنی بر اثبات قدرت درون‌زای ایران اسلامی در عرصه‌های مختلف داخلی و خارجی است.
امیر دریابان شمخانی افزود: کشور‌هایی که روزگاری تمام ثروت، تسلیحات و اطلاعات خود را برای شکست ایران در اختیار صدام قرار دادند از تجربه ناکامی‌های گذشته درس نگرفتند و این در حالی است که امروز ایران در تمام عرصه‌های داخلی و خارجی بسیار قدرتمند از گذشته است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: تلاش بی ثمر آمریکا برای محدودسازی حوزه‌های اقتدار جمهوری اسلامی ایران را نشانه ضعف و زبونی واشنگتن و شاهد روشنی بر اثبات قدرت درون‌زای ایران اسلامی در عرصه‌های مختلف داخلی و خارجی است.

وی یادآور شد: آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان تنها نهاد نظارتی ذیربط، صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را بار‌ها تایید کرده و آمریکا به عنوان کشوری که ننگ انحصاری استفاده از سلاح هسته‌ای علیه مردم عادی را به نام خود ثبت کرده و تجهیز کننده رژیم وحشی و کودک کش صهیونیستی به سلاح هسته‌ای است صلاحیت اظهار نظر در مورد برنامه هسته‌ای ایران را ندارد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان تنها نهاد نظارتی ذیربط، صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را بار‌ها تایید کرده و آمریکا به عنوان کشوری که ننگ انحصاری استفاده از سلاح هسته‌ای علیه مردم عادی را به نام خود ثبت کرده و تجهیز کننده رژیم وحشی و کودک کش صهیونیستی به سلاح هسته‌ای است صلاحیت اظهار نظر در مورد برنامه هسته‌ای ایران را ندارد.
شمخانی با اشاره به رسمیت شناخته شدن برنامه غنی سازی جمهوری اسلامی در چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد افزود: چگونگی تداوم برنامه هسته‌ای ایران بر اساس توافق بین المللی برجام مشخص گردیده و پرونده بسته شده مذاکرات هسته‌ای تحت هیچ شرایطی مجددا گشوده نخواهد شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی پذیرش سه شکست متوالی را نتیجه خروج آمریکا از برجام عنوان کرد و افزود: ترامپ با تصور تحمیل شروط خود به اروپا و همراهی طیف وسیعی از کشور‌ها با تصمیم وی و همچنین حمایت مردم آمریکا از این اقدام از برجام خارج شد در حالی که نه تنها اروپا و سایر کشور‌ها با وی همراه نشدند بلکه بر اساس نظرسنجی‌ها دو سوم مردم آمریکا مخالف تصمیم ترامپ بودند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور مستشاری ایران در عراق و سوریه را به درخواست دولت‌های قانونی این کشور‌ها و با هدف مبارزه با تروریسم عنوان کرد و افزود: دنیا معترف است که نقش تاثیر گذار ایران، اصلی‌ترین عامل جلوگیری از توسعه قلمرو داعش در عراق، سوریه، لبنان و حتی اروپا بوده و عصبانیت آمریکا و هم پیمانان این کشور که ایجاد کننده و حامی اصلی تروریسم تکفیری بوده اند و ناکام نهایی این میدان هستند قابل درک است.

ترامپ با تصور تحمیل شروط خود به اروپا و همراهی طیف وسیعی از کشور‌ها با تصمیم وی و همچنین حمایت مردم آمریکا از این اقدام از برجام خارج شد در حالی که نه تنها اروپا و سایر کشور‌ها با وی همراه نشدند بلکه بر اساس نظرسنجی‌ها دو سوم مردم آمریکا مخالف تصمیم ترامپ بودند.
شمخانی با یادآوری اقدامات غیر قانونی و یک جانبه آمریکا در تجاوز به عراق، افغانستان و سوریه و کشتار صد‌ها هزار نفر از مردم بیگناه این کشور‌ها به دلایل واهی و اثبات نشده خاطر نشان کرد؛ اسناد غیر قابل انکاری وجود دارد که اثبات کننده حمایت نظامیان و هواپیما‌های آمریکایی از داعش و یا نجات دادن آن‌ها از محاصره ائتلاف مقابله با تروریسم است.

وی با اشاره به تلاش آمریکا برای خلع سلاح حشدالشعبی در عراق تصمیم گیری در خصوص این موضوع را در صلاحیت دولت و مردم این کشور عنوان کرد و اظهار داشت: حشد الشعبی با تصویب نمایندگان پارلمان عراق به صورت قانونی بخشی از نیرو‌های مسلح این کشور محسوب می‌شود و به نظر می‌رسد مخالفت و عصبانیت آمریکا از الحشد الشعبی ریشه در موفقیت‌های چشمگیر رزمندگان مردمی عراق در شکستن کم تروریست ها‌ی مورد حمایت واشنگتن دارد.

ده‌ها شهروند ایرانی و اتباع دیگر کشور‌ها به دلایل واهی و غیر مستند با صدور احکام سنگین و ناعادلانه در زندان‌های آمریکا و در شرایط غیرانسانی به گروگان گرفته شده‌اند و دولت آمریکا به درخواست‌های حقوقی و قانونی برای اعاده دادرسی و دفاع از آن‌ها نیز پاسخ نمی‌دهد.

شمخانی در پاسخ به درخواست وزیر امور خارجه آمریکا برای آزادی عناصر جاسوس دستگیر شده در ایران عنوان داشت؛ این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که ده‌ها شهروند ایرانی و اتباع دیگر کشور‌ها به دلایل واهی و غیر مستند با صدور احکام سنگین و ناعادلانه در زندان‌های آمریکا و در شرایط غیرانسانی به گروگان گرفته شده‌اند و دولت آمریکا به درخواست‌های حقوقی و قانونی برای اعاده دادرسی و دفاع از آن‌ها نیز پاسخ نمی‌دهد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در بخش دیگری از سخنان خود، گروه‌های مقاومت در فلسطین و لبنان را افتخاری برای جهان عرب و عزتی برای جهان اسلام دانست که به تنهایی بار دفاع از مردم را در برابر رژیم صهیونیستی به دوش می‌کشند و جمهوری اسلامی ایران نیز به حمایت از آن‌ها بر اساس سیاست اصولی حمایت از مظلومان در اقصی نقاط جهان ادامه خواهد داد.

شمخانی با بیان اینکه دولت ترامپ از سر استیصال با تغییر چهره وزیر خارجه و اعلام استراتژی جدید به دنبال ائتلاف سازی و جبران شکست‌های متعدد پس از خروج از برجام است اظهار داشت؛ اتهاماتی که در مورد حمایت ایران از گروه‌های تروریستی بیان شده صرفا عملیات روانی است و مانند رفتار ترامپ و نتانیاهو صرفا شو‌های تبلیغاتی است.

اتهاماتی که در مورد حمایت ایران از گروه‌های تروریستی بیان شده صرفا عملیات روانی است و مانند رفتار ترامپ و نتانیاهو صرفا شو‌های تبلیغاتی است.
وی تاکید کرد؛ اگر کمک مالی بسیار اندک ایران برای دفاع از منافع و امنیت ملی در منطقه، هدر دادن اموال مردم است، جای این سئوال جدی وجود دارد که چرا علی رغم شعار‌های انتخاباتی رییس جمهور متوهم آمریکا، نیرو‌های نظامی این کشور در افغانستان و عراق نه تنها کم نشدند بلکه افزایش یافته و هزینه‌های سرسام آوری را به مالیات دهندگان آمریکا تحمیل می‌کنند.

شمخانی با اشاره به اینکه منافع ایران در برقراری ثبات و امنیت در منطقه است تاکید کرد: ما با ارایه راه حل سیاسی برای تمامی بحران‌های منطقه اراده خود برای کاهش خشونت و نظامی گری را به اثبات رسانده ایم لیکن آمریکا و کشور‌های بحران ساز منطقه علی رغم شعار‌های فریبنده تمایلی به حل مسائل و پایان دادن به کشتار مردم بیگناه و توقف نابودی زیرساخت ها‌ی اساسی در یمن و سوریه را ندارند.

نماینده مقام معظم رهبری در انتها خاطر نشان کرد؛ تاریخ گواهی می‌دهد که تهدیدات خارجی موجب افزایش اتحاد و انسجام مردم ایران و مقابله همه جانبه با زیاده خواهی بیگانگان شده و تهدید‌های توخالی تاثیری بر عزم و اراده مردم و مسئولان برای ادامه مسیر عزتمند کنونی نخواهد داشت.

تاریخ گواهی می‌دهد که تهدیدات خارجی موجب افزایش اتحاد و انسجام مردم ایران و مقابله همه جانبه با زیاده خواهی بیگانگان شده و تهدید‌های توخالی تاثیری بر عزم و اراده مردم و مسئولان برای ادامه مسیر عزتمند کنونی نخواهد داشت.
امیر دریابان شمخانی در حاشیه این نشست در پاسخ به سوالات خبرنگاران درخصوص نتایج مذاکرات ایران با کشور‌های اروپایی در مورد برجام گفت؛ این مذاکرات آخرین آزمون اروپا برای اثبات استقلال آن‌ها در برابرسیاست‌های دیکته شده آمریکاست و در صورتی که نتوانند و یا نخواهند به هر نحو از منافع خود و جمهوری اسلامی ایران در برابر رویکرد‌های غیرقانونی و بی منطق ترامپ دفاع کنند ادامه کار با آن‌ها بی فایده است.

وی افزود؛ اگر به این نتیجه برسیم که اروپا در اجرای تعهدات خود ناتوان است ویا به دنبال سوء استفاده از شرایط خروج آمریکا از برجام برای فشار به ایران در سایر موضوعات است قطعا در رویکرد فعلی سیاست خارجی تجدید نظر خواهد شد.

شمخانی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص طرح اتهامات علیه سپاه پاسداران از سوی وزیر امورخارجه آمریکا اظهار داشت؛ آنچه پمپئو در قالب باصطلاح استراتژی جدید علیه ایران مطرح کرد حرف جدیدی نبوده و تنها مجموعه‌ای از آرزو‌ها و رویا‌های ترامپ است.

وی گفت: سپاه بخشی از حاکمیت و بازوی قدرت‌مند انقلاب اسلامی بوده و ماموریت‌های این نهاد و سایر بخش‌های نیرو‌های مسلح ایران در چارچوب سیاست‌ها و تصمیمات نظام و مورد حمایت کامل است.


برچسب ها : اظهارات شمخانی درباره مواضع آمریکا

اظهارات شمخانی درباره مواضع اخیر آمریکا

گزارش تخلف

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 17/10/1382 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه این سایت مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق نشانی ایمیل زیر اطلاع دهید.

mr.nashenas3@gmail.com

خبرهای تازه